4. Apai ág. Európában gyakori Y-kromoszóma haplocsoportok és eredetük..
2014.03.15. 13:54
E1b1
Afrika szarvánál alakult ki kb 26 000 évvel ezelőtt innen terjedt el a Közel-Keleten a paleolitikum során. Európában később a neolit mezőgazdasági forradalom által került.
G2a
Kaukázusi eredetű, szintén a neolitikus farmerek/esetleg hegyi pásztorok hozták Európába.
I
Az egyetlen eredeti európai marker, ami kifejezetten Európára jellemző, 25 000 éve jelent meg a jégkori Európában. Valószínűleg a Cro-Magnoni ember markere. Számos paleolit és mezolitikus csontváznál azonosították ezt a markert, az ebben az időben élt vadászó-gyűjtögető férfiaknál az I2-et találták meg a leggyakrabban. Néhány esetben találtak F és C6-ot. Az F napjainkban gyakorlatilag nem létezik. A C egy Kelet-Ázsiában gyakori marker, a C6 ennek egy európai alága, napjainkba nagyon ritka.
I1
Skandináviában a leggyakoribb, elsősorban germán nyelvterületek és terjeszkedéssel kapcsolatos.
I2a1
A leggyakoribb a Balkánon, Boszniában, magas az aránya Romániában. Egyes feltételezések szerin Trák, Dák Illir eredetű.
I2a2
Szintén Germán eredetű.
J1+J2
Közel-Keleti eredetű, jellemző markere az araboknak és zsidóknak. Ma gyakori az arab félszigeten, Észak-Afrikában, Anatóliában, Kaukázusban. Európában szintén a földművelés terjedésével került.
T
Szintén Közel-Keleti eredetű, és szintén a neolitikus farmerek jóvoltából került Európába, elsősorban a mediterrán térségbe.
R1a (Eu19)
Az egyik legfontosabb és Kelet-Európában leggyakoribb marker. Leggyakoribb Lengyelországban, Ukrajnában, Oroszországban. Úgy tűnik van korreláció az R1a elterjedése és a szláv nyelv területek között de magas az aránya Észak-Indiában is. A bronzkorban érkezett Európába, Közép-Ázsiából a proto-indoeurópai törzsek jóvoltából, elsősorban a Kurgán kultúra terjeszkedésével kapcsolatba hozható.
A legtöbb tévhit ezt a markert övezi, erről fogok részletesen beszélni egy másik blogban.
R1b (Eu18)
A másik nagyon gyakori marker.Kaukázusi vagy anatóliai eredetű de napjainkban Nyugat-Európában a leggyakoribb. Íreknél és a Baszkoknál a 80%-ot is eléri egyes területeken. Gyakori a német nyelv területeken, Olaszországban és az ibériai félszigeten. Bronzkorban vagy a neolitikumban érkezett a kontinensre.
Az R1a és R1b-t egy-egy külön blogba fogom részletesen bemutatni. Szeretném eloszlatni a tévhiteket erről a két kissé túl misztifikált markerről.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
akovacs! 2014.05.14. 16:37:29
Nekem nem túl meggyőző, hogy Oroszország és Ukrajna határára ilyen pontosan be tudnak tájolni pl. egy R1a1 gócot, vagy a Kaukázusba a G-t, vagy az EV-13-at pont Koszovóba. Nem lehet, hogy kis minta alapján dolgoztak, és abból vontak le messzemenő következtetéseket?
zefe 2014.05.15. 16:39:34
akovacs! 2014.05.16. 13:03:48
Én azért elképzelhetőnek tartom, hogy a periferiális területeken, pl. Balkán vagy Kaukázus, nagyobb mintaszám hozhat változást az eredményekben.
Várható majd újabb poszt?
zefe 2014.05.16. 15:53:05
www.eupedia.com/genetics/
Számos intézet adatai futnak ide be:
www.eupedia.com/directory/26111/39119/39124/index.html
Igen terveztem több posztot, de mostanában időhiány miatt szünetet tartottam.